
ODDECH W CIĄŻY
8 grudnia 2022
ZAPLANUJ SWÓJ RUCH
20 grudnia 2022Ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa w ciąży
Bóle odcinka lędźwiowo krzyżowego dotyczą znacznej części społeczeństwa, a dokładniej aż 80% populacji. Zdecydowana większość to kobiety, a powodem, który na to wskazuje jest między innymi okres ciąży oraz połogu.
Badania pokazują, że bóle w okolicach odcinka lędźwiowego kręgosłupa doświadcza 45-56% kobiet w ciąży i pojawiają się one pomiędzy 12 a 18 tygodniem. Nasilenie bólu wzrasta wraz z dalszym przebiegiem ciąży. Jednym ze sposobów zmniejszania dolegliwości bólowych w tym okresie jest ruch, do którego możemy zaliczyć spacer, rozciąganie czy nawet trening siłowy*.
Podczas trwania ciąży, ciało kobiety przygotowuje się do przyjęcia na świat małego człowieka, a okres ten charakteryzuje się między innymi dużymi zmianami anatomicznymi, którym również towarzyszy bardzo duże przeżycie i ogrom emocji.
Zmiany anatomiczne mają na celu adaptację organizmu do obciążeń, które przez rozwijającą się ciąże, z miesiąca na miesiąc są coraz większe.
POSTAWA CIAŁA W CIĄŻY, JAK SIĘ ZMIENIA?
W wyniku rozwijającej się ciąży, a dokładniej mówiąc powiększaniem się macicy oraz przyrostem masy ciała następuje zmiana lokalizacji środka ciężkości. Przesuwa się on w przód, następuje zwiększenie lordozy w odcinku lędźwiowym, dodatkowo pogłębia się kifoza piersiowa. Nierzadko też pogłębieniu ulega lordoza w odcinku szyjnym — objawia się ona nadmiernym wysunięciem głowy w przód.
DLACZEGO WYSTĘPUJE BÓL?
Zmiany posturalne w obrębie miednicy i kręgosłupa, powodują między innymi destabilizację odcinka lędźwiowego, czego konsekwencją jest występowanie dolegliwości bólowych właśnie w wyżej wymienionych okolicach.
Dysfunkcje mięśniowo-powięziowe są również jedną z przyczyn dolegliwości bólowych u kobiet. Podczas trwania ciąży występują zaburzenia mięśniowe, takie jak: osłabienie mięśni brzucha oraz mięśni pośladkowych. Wzrasta napięcie mięśni prostowników grzbietu (mięśnie wzdłuż kręgosłupa) oraz występuje dominacja zginaczy stawu biodrowego.
CZY TRENING MOŻE POMÓC?
Aktywność fizyczna w ciąży jest jak najbardziej wskazana i przynosi wiele korzyści, takich jak zmniejszenie dolegliwości bólowych występujących podczas tego okresu. Dodatkowo ruch pozytywnie wpływa na prawidłowy przebieg ciąży i porodu.
- wpływa korzystnie na układ krążenia
- poprawia wydolność
- prawidłowy trening mięśni dna miednicy pomaga uniknąć urazów krocza podczas porodu
- aktywność podczas trwania ciąży przygotowuje kobietę do ciężkiego wysiłku fizycznego, jakim jest poród
- aktywność fizyczna podczas trwania ciąży ma wpływ na przepływ krwi pępowinowej i wpływa na lepszy stan noworodka
- regularna aktywność fizyczna zmniejsza występowanie obrzęków i urazów
- u aktywnych kobiet ciężarnych obserwuje się lepsze samopoczucie
- aktywność fizyczna wpływa na utrzymanie prawidłowej masy ciała
- kobiety regularnie wykonujące aktywność fizyczną zdecydowanie szybciej wracają do formy po porodzie
Aktywność fizyczna kobiet podczas okresu ciąży wpływa pozytywnie zarówno na mamę, jak i dziecko, dlatego tak ważnym aspektem jest podejmowanie wysiłku fizycznego dostosowanego do aktualnych potrzeb i zdolności fizycznych przyszłej mamy.
*Należy jednak pamiętać, aby przed podjęciem aktywności treningowej zgłosić się do odpowiedniego specjalisty trenera czy trenerki. Zapytaj się również swojego lekarza prowadzącego o „zielone światło” do podjęcia aktywności ruchowej.
Źródła:
- Podejmowanie aktywności fizycznej kobiet w ciąży i po porodzie Tomasz Łosień, Anna Mędrak, Paweł Plaskacz, Izabela Bajerska, Magdalena Reut, Emilia Dragon, Martyna Polko, Aleksandra Cebula
- Aktywność fizyczna kobiet w ciąży – czynniki wpływające na podejmowanie lub ograniczenie wysiłku fizycznego Iwona Gałązka, Barbara Kotlarz, Aleksandra Płóciennik, Mariola Czajkowska, Katarzyna Stawicka, Anna Jenczura, Monika Mazurek, Beata Naworska
- Dolegliwości bólowe dolnego odcinka kręgosłupa u kobiet w ciąży Majchrzycki Marian, Mrozikiewicz Przemysław, Kocur Piotr, Bartkowiak-Wieczorek Joanna, Hoffmann Marcin, Stryła Wanda, Seremak-Mrozikiewicz Agnieszka, Grześkowiak Edmund
Natalia Brożyna — trenerka personalna, terapeutka ruchowa