
„SIEDŹ PROSTO!”
23 stycznia 2023
MITY O TRENINGU W CIĄŻY – CZĘŚĆ 2
7 lutego 2023BOLESNA MIESIĄCZKA NIE JEST NORMĄ! POMÓŻ SOBIE RUCHEM
Definicji miesiączkowania, raczej nie muszę przytaczać, myślę, że każda z NAS dobrze ją zna. W końcu miesiąc w miesiąc (patrząc z punktu widzenia prawidłowej fizjologii) doświadczamy „miesiączki”. Niestety dla niektórych z nas jest to prawdziwa katastrofa… Ból menstruacyjny może być tak silny, że uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, często jest to ból promieniujący do okolicy krzyżowej kręgosłupa, a nierzadko wiąże się on z nudnościami, bólem, głowy czy wzdęciami. Przyjmowanie środków przeciwbólowych podczas każdej menstruacji nie jest rozwiązaniem problemu…
Miesiączka powinna boleć — przedyskutujmy to i obalmy ten MIT
Te z nas, które co miesiąc doświadczają bólu podczas menstruacji, zapewne spotkały się ze stwierdzeniem „Taka już Pani uroda”, „Po ciąży minie” i tak dalej. Niestety wiele kobiet nadal uważa, że bolesna miesiączka jest normalnym doświadczeniem i że nie da się go uniknąć. Ale to mit! Bolesne miesiączki nie są normalne i istnieją sposoby, aby im zapobiec.
Jakie mogą być przyczyny bolesnego miesiączkowania:
– podłoże psychiczne
– budowa anatomiczna (zwężenie szyjki macicy czy tyłozgięcie macicy), w tych przypadkach utrudniony jest odpływ krwi, co w konsekwencji powoduje wzmożoną kurczliwość i ból
– nieprawidłowo funkcjonujące mięśnie dna miednicy
– obniżenie narządów rodnych
– patologie takie jak (mięśniaki, stany zapalne czy endometrioza)
Pierwszym krokiem, zawsze powinno być udanie się do specjalisty– najpierw lekarza / lekarki ginekologa / ginekolożki, w celu wykluczenia zmian patologicznych w narządzie rodnym, a następnie dobrym ruchem będzie umówienie się na wizytę u fizjoterapeuty / fizjoterapeutki uroginekologicznego / uroginekologicznej. Taki specjalista zbada dno miednicy i określi, czy mięśnie znajdujące się w obrębie miednicy pracują poprawnie.
Co możesz zrobić, aby dno miednicy na co dzień funkcjonowało poprawnie?
Zadbaj o prawidłowe nawyki toaletowe!
Zastanawiałaś się może czy prawidłowo się wypróżniasz i oddajesz mocz?
Jeśli załatwiasz swoje toaletowe potrzeby w biegu, możesz nieświadomie wpływać na nieprawidłowe funkcjonowanie mięśni odpowiedzialnych za te czynności. Ważnym aspektem jest również pozycja na toalecie podczas czynności mikcji i defekacji.
Podczas mikcji, usiądź wygodnie, wyprostuj kręgosłup, nogi ustaw w taki sposób, aby kolana znajdowały się na wysokości bioder, a stopy oprzyj całą powierzchnią o podłogę. Najważniejsze jest to, aby podczas oddawania moczu mięśnie dna miednicy były rozluźnione. (Nie przyspieszaj tego procesu parciem)
Podczas defekacji również powinniśmy zadbać o prawidłową pozycję. Najważniejsze jest prawidłowe ustawienie kolan- powinny się znajdować powyżej linii bioder, tym samym stwarzamy kąt, który ułatwia nam wypróżnianie. Stopy powinny być oparte całe o podłogę lub stołeczek. Podczas tej czynności możemy być lekko pochyleni do przodu. (Podczas defekacji nie powinniśmy wykonywać nadmiernie parcia).
Ćwiczenia fizyczne są jednym ze skutecznych sposobów na łagodzenie bólu menstruacyjnego. Poprzez ruch możemy poprawić mobilność w stawach w obrębie miednicy, co pomoże znormalizować napięcia mięśni. Ćwiczeniami oddechowymi możemy wpłynąć na uregulowanie ciśnienia w jamie brzusznej.
Korzystną formą treningu będzie joga czy pilates- pomogą rozluźnić mięśnie i poprawią krążenie krwi, co może pomóc złagodzić ból.
Bolesne miesiączkowanie jest częstym problemem, z którym boryka się wiele kobiet. Ćwiczenia fizyczne są skutecznym sposobem na łagodzenie bólu menstruacyjnego i poprawę samopoczucia podczas menstruacji. Jeśli masz bolesne miesiączkowanie i chciałbyś pomóc sobie poprzez ruch, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać — napisz do nas i umów się na konsultację treningową!
Do zobaczenia w Pracowni Ruchu!
Źródła:
„Fizjoterapia w ginekologii i położnictwie”, Dariusz Szukiewicz
„Rehabilitacja w ginekologii i położnictwie”, Kozłowska Jadwiga, Wydawnictwo Skryptowe AWF Kraków, 2006
Natalia Brożyna — trenerka personalna, terapeutka ruchowa