ROZCIĄGANIE – HIT CZY KIT?
17 sierpnia 2022TRENING SIŁOWY DLA BIEGACZY, CZYLI… OCHRONA PRZED KONTUZJAMI
6 listopada 2022CZYM JEST DIAGNOSTYKA PRZEDTRENINGOWA W PRACOWNI RUCHU?
I dlaczego jest lepsza od darmowych treningów testowych…
Diagnostyka przedtreningowa stanowi nieodłączny element Twojej pierwszej wizyty w naszym studio. Podczas takiego spotkania trener bądź fizjoterapeuta rozeznaje się, z jakimi celami przychodzisz.
Podczas takiego spotkania jesteśmy w stanie ocenić, jak aktualnie wygląda sytuacja i na czym warto skupić się w pierwszej kolejności. Taka wizyta stanowi dla nas punkt wyjścia, a w przyszłości będzie odnośnikiem do kontroli postępów.
W CZYM MOŻEMY POMÓC?
Najczęściej trafiacie do nas, abyśmy pomogli:
– przy Waszych dolegliwościach bólowych, a co za tym idzie — znaleźli źródło problemu,
– zadbać o kompozycję składu ciała, abyście lepiej czuli się we „własnej skórze”,
– zaplanować aktywność fizyczną, byście zdrowo się ruszali i minimalizowali ryzyko kontuzji,
– bezpiecznie poprowadzić Was przez trening w trakcie ciąży, czy też wrócić w odpowiednim tempie do aktywności po porodzie.
Tak naprawdę każdy z Was ma swój cel, ale też motywację, która nim kieruje, a wspólnymi siłami możemy zdziałać wiele.
Wywiad, który przeprowadzamy na samym początku konsultacji stanowi dla nas ogromne źródło informacji o Tobie, co jest kluczowe, aby treningi były dopasowane konkretnie do Ciebie.
Często zdarza się, że dana osoba, będąc na takiej diagnostyce mówi:
– boli mnie tutaj…
– ból promieniuje tutaj…
– ból nasila się w tym i w tym momencie…
– pomaga mi, gdy robię tak…
– chcę wrócić do biegania po porodzie…
I wiele, wiele innych, jednak podczas takiej rozmowy, możemy już kierunkować się z naszym postępowaniem i zawęzić bazę testów do przeprowadzenia. Wtedy możemy wybrać te, które będą pomocne w tym konkretnym przypadku. Taka rozmowa jest nieoceniona i kluczowa w kontekście dalszych kroków, a także pokazuje obszary, na których warto się skupić w pierwszej kolejności.
ZNAJDŹ PRZYCZYNĘ
Pierwsza diagnostyka pełni tak ważną rolę, gdyż na jej podstawie możemy znaleźć przyczynę danej dolegliwości i dobrać odpowiedni plan działania, a to, jak wynika z naszego doświadczenia, znacząco przyspieszy cały proces. Najważniejsze jest znalezienie przyczyny, a nie tylko przeciwdziałanie negatywnym skutkom. Jak wiemy — łatwiej zapobiegać niż leczyć.
TESTUJ, NIE ZGADUJ
Każdy trener czy fizjoterapeuta dysponuje inną bazą testów. Związane jest to różną edukacją, przebytymi szkoleniami czy doświadczeniem w pracy.
Nie chodzi również o to, aby stosować setki testów znalezionych w książkach czy w Internecie. Nie ilość będzie ważna, a umiejętność interpretacji i wyciągania wniosków, a następnie kontrola i porównywanie wyników po wdrożeniu odpowiedniej terapii ruchowej czy też treningu.
Analiza nawyków to także nieodłączny element naszej pracy. To jaka jest Twoja dominująca aktywność w ciągu dnia, jak wygląda Twój chód czy sama technika wykonywanych ćwiczeń. Możemy zobaczyć, w jakie kompensacje wchodzisz, aby utrzymać wykonywanie danej funkcji. Teoretycznie każdy z Was wykona ruch z punktu A do punktu B, jednak jak pokonasz tę drogę — to będzie niezwykle ważne.
PLANOWANIE TO PODSTAWA
Na podstawie wcześniej opisanych kroków możemy zaplanować Twój indywidualny plan działania. Bierzemy w nim pod uwagę m.in. takie elementy jak:
– Twoje cele — oczywista oczywistość,
– historię Twoich kontuzji, ale też doświadczenie treningowe,
– Twoje możliwości czasowe,
– Twój poziom zaawansowania,
– Twój tryb życia,
– rodzaj i tryb Twojej pracy,
– ilość i jakość Twojego snu.
Dobór metod treningowych czy progresji jest kwestią indywidualną, a wpływa na to wiele czynników.
Co ciekawe często spotykamy się, z tym że ludzie zbyt szybko, zbyt mocno zaczynają trenować, przez co wyniki nie są optymalne. Dlatego tak ważne będzie odpowiednie zaplanowanie aktywności fizycznej, aby jej dawka była odpowiednia w odniesieniu do naszych możliwości regeneracji.
Teraz nie pozostaje Ci nic innego, jak umówić się do nas na wizytę i zacząć zdrowo się ruszać, bo przecież każdy chciałby być jak najdłużej sprawny, PRAWDA?
Michał Tkacz — terapeuta ruchowy, trener przygotowania motorycznego
www.michaltkacz.pl