
SIŁA NAWYKÓW
11 kwietnia 2023
JAK POPRAWIĆ SWOJE WYNIKI BIEGOWE?
15 maja 2023O wysiłkowym nietrzymaniu moczu u kobiet — BEZ TABU
Wysiłkowe nietrzymanie moczu to niestety coraz bardziej powszechna dolegliwość dotykająca przede wszystkim kobiety. Polega na mimowolnym wycieku moczu podczas wykonywania czynności zwiększających ciśnienie w jamie brzusznej, takich jak kaszel, kichanie, podnoszenie ciężkich przedmiotów, a nawet śmiech.
Zdarza się, że nawet niewielki wysiłek fizyczny może prowadzić do nietrzymania moczu.
Jakie są przyczyny?
Główną przyczyną wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet jest osłabienie mięśni dna miednicy, które są odpowiedzialne za kontrolowanie procesu oddawania moczu. Osłabienie to może wystąpić na skutek wielu czynników, w tym:
- ciąży i porodu naturalnego — podczas porodu mięśnie dna miednicy oraz więzadła ulegają rozciągnięciu i osłabieniu,
- menopauzy — w tym okresie następuje spadek stężenia hormonów płciowych, co wpływa na stan odżywienia śluzówki pochwy
- palenia papierosów — substancje zawarte w dymie papierosowym mogą wpłynąć negatywnie na mięśnie dna miednicy, a dokładniej mówiąc wiąże się to z chronicznym kaszlem powodując zwiększenie ciśnienia śródbrzusznego co pogarsza objawy wysiłkowego nietrzymania moczu
- otyłość- nadmierna masa ciała obciąża w znacznym stopniu dno miednicy- należy zaznaczyć, że obniżenie masy ciała już o 5% powoduje obiektywne zmniejszenie objawów wysiłkowego nietrzymania moczu.
Czym się to objawia?
Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest dolegliwością, która może znacząco wpłynąć na jakość życia kobiety. Oprócz oczywistych problemów z kontrolowaniem procesu oddawania moczu może również prowadzić do uczucia dyskomfortu, lęku przed opuszczeniem domu czy uczestnictwem w wyjściach towarzyskich. Wysiłkowe nietrzymanie moczu u kobiet może również prowadzić do infekcji dróg moczowych i odparzeń skóry w okolicy intymnej.
Należy wspomnieć, że wyróżnia się trzy stopnie nasilenia nietrzymania moczu:
Stopień I — duży i nagły wysiłek fizyczny, silny kaszel, kichanie
Stopień II — wysiłek o średnim nasileniu, wchodzenie po schodach, sprzątanie, podskakiwanie, podbieganie
Stopień III — wyciek moczu podczas spokojnego chodzenia, w spoczynku, podczas leżenia
Jeśli borykamy się z problemem nietrzymania moczu, nasuwa się pytanie: to jak sobie z tym poradzić?
Najważniejszym jest odpowiednia diagnoza, którą powinien postawić specjalista — lekarz lub fizjoterapeuta/fizjoterapeutka uroginekologiczny/na, aby można było wdrożyć odpowiednie leczenie.
Podstawą leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu I stopnia jest fizjoterapia i odpowiednio dobrany trening mięśni dna miednicy. Pamiętaj, żeby udać się do fizjoterapeuty/tki, aby odpowiednio dobrać trening dna miednicy. Nie rób tego na własną rękę, aby nieświadomie nie pogorszyć problemu. Uzupełnieniem terapii będzie trening funkcjonalny całego ciała, który również będzie skoncentrowany na poprawnym działaniu mięśni dna miednicy i odpowiedniej pracy przepony moczowo-płciowej.
W II i III stopniu nietrzymania moczu wdraża się leczenie operacyjne a fizjoterapię, a fizjoterapia i trening dna miednicy ma za zadanie utrzymać i utrwalić efekt zabiegu.
Źródła:
„Uroginekologia — Algorytm Postępowania Terapeutycznego” prof.dr.hab.n.med Paweł Szymanowski
„W drodze do istoty kobiecości” – Yvone Keller, Judith Krucker, Marita Seleger
Natalia Brożyna — trenerka personalna, terapeutka ruchowa