
MITY O TRENINGU W CIĄŻY – CZĘŚĆ 2
7 lutego 2023
PRZESTAŁO BOLEĆ… I CO DALEJ?
3 kwietnia 2023Zadbaj o swój ruch na wiosnę z Pracownią Ruchu.
Wiosna tuż po okresie postanowień noworocznych to czas, w którym możemy zaobserwować wzrost zainteresowania aktywnością fizyczną. Przyroda budzi się do życia, a warunki pogodowe sprawiają, że coraz więcej osób planuje zrobić coś dla siebie.
Warunki pogodowe sprzyjają takim aktywnością jak bieganie czy jazda na rowerze, a każdy i tak wybiera formę aktywności, która jest najbliższa jemu zainteresowaniom.
Zaplanuj swój ruch
„Będę ćwiczyć” to stwierdzenie, które można interpretować na wiele sposobów, dlatego ważne będzie określenie, ile czasu możemy poświęcić na aktywność fizyczną w skali tygodnia. Nie rzucajmy się od razu w codzienną aktywność po godzinie, bo w dłuższej perspektywie to może się nie udać. Systematyka to jeden z kluczy do sukcesu.
Realnie zaplanujmy kiedy i ile czasu możemy sobie wygospodarować na trening. Pamiętajmy, że jest to tylko jeden element z całej tej układanki i nie możemy zapominać o takich kwestiach jak regeneracja czy tryb życia.
Mierz swoje siły na zamiary.
Więcej nie oznacza lepiej. Rozpocznijmy spokojnie, małymi krokami według naszych możliwości. Ludzie bardzo często zaczynają zbyt szybko trenować za mocno, a w efekcie kończy się to po prostu niemożnością ruszenia się następnego dnia po treningu przez opóźnioną obolałość mięśni czy dolegliwościami bólowymi z poszczególnych segmentów ciała.
Regularna aktywność fizyczna 2 / 3 x w tygodniu będzie lepszym rozwiązaniem niż tydzień codziennych ciężkich treningów, a potem ich całkowite zaniechanie. Potocznie nazywane „zakwasy” nie są celem w samym sobie, a intensywność treningu nie jest mierzona tym, że nie mogę złapać oddechu w trakcie przerwy.
Jak boli to rośnie
Występowanie dolegliwości bólowych w trakcie treningu powinno nam zaświecić czerwoną lampkę, że coś jest nie tak. Szczególnie ważne będzie to u osób, które na co dzień zmagają się z różnymi dolegliwościami, abyśmy nie pogłębiali danego problemu.
Być może jest to kwestia zbyt dużych obciążeń.
Być może jest to kwestia zbyt mocnych treningów na danym etapie.
Być może jest to kwestia nieodpowiedniej techniki wykonywania ćwiczeń.
Możliwości jest mnóstwo, dlatego od samego początku przyświeca nam aspekt prozdrowotny aktywności fizycznej, a forma nie jest tylko robiona na wakacje. O zdrowie dba się zawsze, a nie tylko na tydzień wyjazdu na urlop.
Wybierz formę aktywności dla siebie
Nie każdy musi chodzić na siłownie, jak i nie każdy musi biegać. Dobierzmy formę aktywności, w której odnajdujemy i czujemy się dobrze. Oczywiście nie oznacza to, że treningi mają być łatwe, lekki i przyjemne. Odpowiednio dobrany bodziec będzie ważny w kontekście osiągania efektów. Natomiast jeśli chodzi o pomoc przy dolegliwościach bólowych, ważna będzie konsultacja z fizjoterapeutą czy trenerem, aby znaleźć źródło problemu i odpowiednio zaplanować kolejne kroki.
Michał Tkacz — terapeuta ruchowy, trener przygotowania motorycznego