TRYMESTR CIĄŻY A TRENING
1 sierpnia 2023ĆWICZENIA BILATERALNE VS UNILATERALNE
17 sierpnia 2023Co wpływa na realizację celów treningowych?
Rozpoczynając przygodę z aktywnością fizyczną, każdy z nas ma jakieś oczekiwania. Zmniejszenie dolegliwości bólowych, poprawa kompozycji składu ciała czy polepszenie własnych wyników to tylko niektóre z możliwości.
Na początku są ogromne oczekiwania, zakładamy mocną samodyscyplinę i mamy motywację, która ma nas przybliżać do realizacji celów.
Rzeczywistość często nie jest taka kolorowa, a po drodze mamy wiele zmiennych, które mogą wpływać na efekt końcowy.
O czym więc warto pamiętać?
Regularność i powtarzalność
Moim zdaniem te czynniki stanowią fundament. Lepiej będzie trenować regularnie 2-3 x w tygodniu niż zrobić 5 treningów w pierwszym tygodniu i potem do tego nie wrócić.
Nie zbudujemy upragnionej sylwetki w tydzień, czy nie wrócimy do uprawiania sportu po miesiącu od operacji rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego.
To wszystko stanowi proces, gdzie pojedyncze elementy będą wpływały na efekt końcowy — każda jednostka treningowa, ćwiczenia zalecone do domu czy odżywianie.
Właściwie zaplanowany trening
Zaplanowanie aktywności fizycznej i dobranie odpowiednich parametrów treningowych będą niezwykle ważne. W zależności od naszego stażu i stopnia zaawansowania będziemy nieco inaczej pochodzić do tego tematu. Wersja ćwiczenia, ciężar czy ilość powtórzeń to tylko niektóre z elementów, które można modyfikować. To wszystko jest zaplanowane na podstawie pierwszej konsultacji, biorąc również pod uwagę możliwości czasowe i styl życia podopiecznego.
Regeneracja
Ciężko trenując, nie możemy zapominać o aspekcie regeneracji. Jest to często pomijany czynnik mający ogromny wpływ na efekt końcowy. Nie bez znaczenia będzie dyspozycja dnia. Na każdym treningu nie będziemy bić rekordów, a na naszą dyspozycję mają wpływ m.in. jakość snu, stan zdrowia, stresory czy odpowiednia jakość i ilość jedzenia. Snu nie zastąpi nam żaden inny suplement, więc nie możemy pomijać jego roli w aspekcie treningów i realizacji celów treningowych.
Realność założeń treningowych
Nie schudniemy 50 kg w miesiąc, nie wrócimy do biegania po 2 tygodniach po zabiegu szycia łąkotki, jak i nie podniesiemy 300 kg w martwym ciągu po tygodniu treningów. Dajmy sobie czas na adaptację i progresję, która jest rozłożona w czasie.
Zbyt ambitne cele na samym początku mogą powodować, że będziemy się tylko frustrować, nie mogąc zrealizować naszych planów. Pamiętajmy również, że nasze ciało ma ograniczone zasoby regeneracyjne, dlatego też nasze cele rozłóżmy odpowiednio w czasie.
Michał Tkacz — terapeuta ruchowy, trener przygotowania motorycznego