BIEGACZU, WIESZ CZYM JEST METODA POSE?
25 września 2023NIE MUSISZ ĆWICZYĆ IDEALNIE
15 listopada 2023PIERWSZA WIZYTA U FIZJOTERAPEUTY
Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty często przysparza nam wielu pytań, szczególnie jeżeli nigdy wcześniej nie mieliśmy okazji skorzystać z usług medycznych tego typu. Kim właściwie jest fizjoterapeuta, na czym taka wizyta polega, co mam przygotować, czy mam się czego bać?
Co robi fizjoterapeuta?
Fizjoterapeuci to wykwalifikowani specjaliści medyczni pracujący z ludzkim ciałem w aspekcie ruchu, przeszkoleni w zakresie zmniejszania bólu, poprawy funkcji. Dzięki odpowiednim metodom terapeutycznym wpływają na poprawę funkcjonowania naszego ciała, poprawę siły, zwiększenie elastyczności i ogólnie lepsze samopoczucie w przypadku bólu lub urazu. Fizjoterapeuta może pomóc Ci wrócić do ulubionego sportu lub do ulubionych zajęć, pomoże przygotować się do zabiegu operacyjnego i poprowadzi proces powrotu po takowym.
W Polsce utarło się przekonanie, że fizjoterapia to masaż i refundowane spa w przychodni — tu jakieś prądy, tam jakieś lasery i psikanie zimnem. Szczęśliwie, od momentu gdy w 2016 roku zawód fizjoterapeuty został prawnie uregulowany, dzięki szerszemu dostępowi do prywatnych usług, pacjenci coraz bardziej dostrzegają rolę, jaką odgrywa fizjoterapia w całym procesie leczenia.
Czy chiropraktycy, osteopaci, kręgarze, naturopaci, homeopaci etc. to też fizjoterapeuci?
W świetle Polskiego prawa, zawody te stanowią grupę tzw. zawodów paramedycznych, nieregulowanych prawnie, czyli wszelkiego rodzaju działania prozdrowotne, nieposiadające bezpośrednich kwalifikacji medycznych.
Oczywiście nie oznacza to, że osoby wykonujące te zawody to tzw. „szamani”, gdyż bardzo często mają ogromną wiedzę i wybitne wyniki swojej pracy w kontekście poprawy zdrowia. Ważne jest jednak to, że nie podlegają żadnym regulacjom prawnym związanych z klasyczną medycyną opartą na faktach (EBM).
Każdy fizjoterapeuta w Polsce, aby móc wykonywać swój zawód zgodnie z prawem, musi posiadać unikalny numer PWZF (Prawo Wykonywania Zawodu Fizjoterapeuty), potwierdzonego legitymacją wydaną przez KIF (Krajową Izbę Fizjoterapii).
PWFZ jest gwarancją, że trafiliśmy do osoby, która ukończyła 5-letnie studia magisterskie na kierunku medycznym, jest czynnym członkiem KIF i ma odpowiednie kwalifikacje, aby zająć się naszym problemem. Od 2016 r. fizjoterapeuci w Polsce są zawodem samodzielnym, co znaczy, że mogą sami planować proces usprawniania / leczenia pacjenta, nie koniecznie na zlecenie lekarza. Fizjoterapeutę bowiem z lekarzem łączy więź merytoryczna, a nie służbowa, co oznacza, że lekarz nie jest zwierzchnikiem fizjoterapeuty, a równorzędnym partnerem w pracy.
Czego możesz się spodziewać na pierwszej wizycie u fizjoterapeuty?
Przygotowanie do wizyty zacznij już w domu:
- W CIĄGU 12H PRZED WIZYTĄ NIE ZAŻYWAJ LEKÓW PRZECIWBÓLOWYCH / PRZECIWZAPALNYCH! Leki te bowiem mogą fałszować faktyczny obraz dolegliwości, co utrudni diagnostykę.
- Dokładnie śledź swoje objawy, w tym: kiedy się zaczęły, jak długo trwają i co robisz, kiedy się pojawią. Należy zanotować, czy objawy są związane z jakąkolwiek czynnością lub ruchem, jaki wykonujesz i czy ustępują po odpoczynku lub innym konkretnym sposobem ułożenia ciała.
- Zrób listę wszystkich przyjmowanych leków lub suplementów oraz wszelkich zabiegów medycznych, takich jak operacje, które miałeś w przeszłości, nawet jeśli myślisz, że nie jest to związane z Twoim obecnym stanem.
- Zabierz ze sobą najnowsze wyniki badań związane z Twoim problemem (o ile takie posiadasz) - chodzi przede wszystkim o zdjęcia RTG, wynik rezonansu magnetycznego — lub nawet same opisy tych badań.
- Załóż luźne i wygodne ubrania — najlepiej krótkie spodenki, leginsy, koszulkę/top sportowy, wygodną bieliznę. Często w ramach wstępnej oceny może być konieczne odsłonięcie ciała do bielizny — bielizna sportowa sprawdza się tutaj najlepiej.
Ile trwa wizyta u fizjoterapeuty?
Pierwsza wizyta trwa do 60 minut. Czas kolejnych wizyt jest zależny od złożoności problemu i odpowiedzi organizmu na zastosowane leczenie. W zależności od bólu lub urazu liczba potrzebnych wizyt kontrolnych może się różnić.
Przebieg wizyty w gabinecie fizjoterapeuty?
Każda wizyta zazwyczaj rozpoczyna się od zadania przez fizjoterapeutę wielu pytań. Rozbudowany wywiad to najlepszy sposób na zawężenie problemu i umożliwienie terapeucie uzyskania pełnego obrazu Twojego stanu i rozpoczęcia wstępnej diagnozy.
Zwykle po tym następuje badanie fizykalne, które może obejmować ogólną obserwację ruchu lub postawy (noszenie luźnej i wygodnej odzieży bardzo to ułatwia), badanie palpacyjne, specjalne testy manualne i inne formy pomiaru.
W części fizykalnej badania i dalej w procesie leczenia może pojawić się ból, lecz nie ma strachu — fizjoterapeuta zawsze wcześniej zaznaczy, że taki objaw może mieć miejsce.
Po wnikliwym badaniu terapeuta poinformuje Cię, jaki jest jego wynik i przeprowadzi pierwsze kroki leczenia.
Co robić po wizycie u fizjoterapeuty?
W następnych dniach możesz czuć się dość obolały, w zależności od różnych testów czy wstępnej terapii przeprowadzonych podczas oceny. Wszelkie dolegliwości powinny ustąpić w ciągu około 24–48 godzin. W tym czasie pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu, ponieważ może to pomóc złagodzić utrzymującą się bolesność. Edukacja odgrywa dużą rolę w procesie rehabilitacji, dlatego fizjoterapeuta opowie Ci o sposobach zmniejszenia bólu i poprawy funkcjonowania w ciągu dnia, a także zaproponuje Ci ćwiczenia do wykonania w domu, na siłowni lub w pracy.
Autor artykułu:
Wiktor Podhajski
Fizjoterapeuta
Terapeuta ruchowy
Wiktor jest fizjoterapeutą i trenerem, który pomaga pacjentom w odzyskiwaniu sprawności poprzez indywidualnie dobrane techniki rehabilitacyjne i treningowe..