CZY POTRZEBUJESZ ROZTRENOWANIA?
17 stycznia 2023MITY O TRENINGU W CIĄŻY – CZĘŚĆ 2
7 lutego 2023„Siedź prosto!”
Upominali w domu i w szkole. „Będziesz miał krzywe plecy” mówili… A co gdybym Ci powiedział, że większy wpływ na zdrowie Twojego kręgosłupa ma to ILE siedzisz, a nie JAK?
Dzisiejszy świat jest tak skonstruowany, że przez większość czasu siedzimy: jedząc, przemieszczając się, pracując, czy odpoczywając. W tym całym zgiełku brakuje jednej, bardzo ważnej rzeczy — RUCHU. To właśnie poprzez ruch nasze stawy się odżywiają, a nasze mięśnie wzmacniają. Lepszej strategii na pozbycie się bólu pleców przy pracy siedzącej nie znajdziesz. Nawet żółty krem z apteki nie ma takich mocy.
Parę faktów na temat siedzenia.
SIEDZENIE zwiększa ryzyko:
- Bólu pleców i innych ortopedycznych problemów,
- Otyłości,
- Chorób metabolicznych (w tym zmory naszych czasów — cukrzycy)
- Ataku serca.
Same przyjemności. Czy w takim przypadku hasło „siedź prosto” ma sens? Ma, ale niewielki. Zdecydowanie lepiej zachęcić do ruszenia się. I z tego miejsca chcę bardzo docenić moją nauczycielkę z podstawówki, która co jakiś czas kazała powyginanym na wszelkie sposoby uczniom wstać i zrobić parę przysiadów, czy przebiec dwa kółka wokół klasy. No bo skoro już tak funkcjonuje nasz system, że przez większość czasu żyjemy w pozycji siedzącej to trzeba znaleźć sposoby, żeby nie ponieść tego konsekwencji.
Co więc możesz zrobić dla swojego zdrowia, a dodatkowo wprowadzić to OD ZARAZ?
- Idź na spacer — zalecane przez WHO 10 tysięcy kroków dziennie potrafi zrobić ogromną różnicę (zwłaszcza osobom, które dziennie ledwo robią 1 tys. kroków…).
- Rób przerwy w pracy — co 15-30 min zrób sobie przerwę na dosłownie chwilę, żeby poruszać kręgosłupem, czy wstać parę razy z krzesła.
- Zacznij ćwiczyć — cięższy wysiłek parę razy w tygodniu wzmocni Twoje mięśnie i zadba o ruchomość w stawach. Jest tyle aktywności, że na pewno znajdziesz coś dla siebie.
- Zmieniaj pozycje — nawet najlepsza, najbardziej ergonomiczna pozycja siedząca nie będzie dobra, jeśli utrzymasz ją przez dłuższy czas. Siedzisz z nogą na nogę? Nie ma problemu, tylko zmień nogę po paru minutach, a nie dopiero jak zacznie Ci cierpnąć.
- Stwórz stanowisko stojące — to wiąże się z poprzednim punktem. Nie zmieniaj tylko pozycji siedzącej na inną pozycję siedzącą, a zacznij pracować na stojąco. Stanowiska stojące to na szczęście coraz częstsze zjawisko, które daje większą swobodę.
Zadbaj o swoje zdrowie już teraz, nie czekaj na pierwsze objawy. I pamiętaj, ważniejsze od „siedź prosto” jest „ruszaj się”!
Źródło:
„Deskbound. Stand up to a sitting world.” – Dr Kelly Starrett
Kacper Piech — fizjoterapeuta, terapeuta ruchowy