TRENING W CIĄŻY – TAK CZY NIE?
20 stycznia 2022CZY MOŻESZ ZAPOBIEC KONTUZJI MIĘŚNIOWEJ?
15 marca 2022Terapia ruchem – więcej niż zwykły trening
Sport to zdrowie – mówili…
O ile na poziomie zawodowym sport ze zdrowiem ma niewiele wspólnego, o tyle w treningu i rekreacji ruchowej możemy skupić się na właściwościach prozdrowotnych aktywności fizycznej.
Nie będzie nam chodziło o zamykanie się tylko w jednym rodzaju aktywności, którym często są trening siłowy czy bieganie. Na podstawie zebranego wywiadu i diagnostyki przedtreningowej możemy spersonalizować plan treningowy, który będzie nas rozwijał na wielu płaszczyznach.
Stąd też pojawia się pojęcie TERAPII RUCHEM.
Ale co to takiego?
Czym to się różni od „normalnego treningu”?
Nie samym treningiem sylwetkowym człowiek żyje, a zbudowanie sześciopaka na brzuchu czy redukcja tkanki tłuszczowej nie są najważniejsze.
Jak aktywność fizyczna wpływa na zmniejszenie dolegliwości bólowych?
Żyjemy w czasach, gdzie ludzie spędzają coraz więcej czasu w bezruchu, a co za tym idzie — pojawiają się dolegliwości bólowe. Mogą one mieć charakter przeciążeniowy, gdzie nie ma jednego momentu ich rozpoczęcia lub występują na skutek konkretnego wydarzenia.
Z drugiej strony mamy osoby regularnie ćwiczące, które zgłaszają ból podczas aktywności fizycznej. Często jest to związane z nieodpowiednim doborem ćwiczeń, gdzie technika ich wykonania pozostawia wiele do życzenia. Poniekąd chcąc sobie pomóc, nieświadomie będziemy sobie szkodzić.
Dlatego tak ważną rolę ma diagnostyka przedtreningowa, podczas której możemy znaleźć źródło problemu, a nie zajmiemy się tylko maskowaniem objawów.
Najczęściej zgłaszane dolegliwości bólowe to m.in. bóle: kolan, kręgosłupa (lędźwiowego, piersiowego, szyjnego) czy obręczy barkowej.
Odpowiednie zdiagnozowanie problemu będzie stanowić punkt wyjścia do doboru ćwiczeń i metod treningowych.
Ruch w korekcji wad postawy – jak działa?
Koślawość / szpotawość kolan, plecy okrągłe / wklęsłe, klatka kurza / lejkowata czy skoliozy to tylko niektóre z przypadłości, z którymi trafiają do nas podopieczni. Mogą mieć one charakter wrodzony bądź nabyty.
Dzięki odpowiedniemu doborowi ćwiczeń i aktywności możemy wpłynąć na poprawę funkcji przy danej przypadłości, co często wiąże się z redukcją dolegliwości bólowych i poprawą komfortu życia.
Powrót do sprawności po urazach – rola ruchu w rehabilitacji
Aktywność fizyczna rekonstrukcji więzadeł krzyżowych przednich (ACL), operacji kręgosłupa czy po skręceniach stawu skokowego musi być odpowiednio zaplanowana i brać pod uwagę progresję.
Nie możemy robić cały czas tego samego i oczekiwać tych samych efektów. To, co jest dobre na samym początku po urazie, po jakimś czasie będzie zbyt łatwe i wymaga odpowiedniego doboru intensywności i objętości.
W tym momencie wchodzi również profilaktyka, aby zmniejszyć możliwości wystąpienia urazu / urazów w przyszłości. Oczywiście nie jesteśmy w stanie temu zapobiec w 100%, ale odpowiednia planując aktywność i wzmacniając słabe ogniwa możemy znacznie to ryzyko zmniejszyć.
Dlaczego różnorodność ćwiczeń jest kluczowa?
W warunkach sali treningowej bardzo ławo zamknąć się w ramach tradycyjnego treningu siłowego i ograniczyć wielopłaszczyznowe ruchy. Dlatego też nie samymi przysiadami człowiek żyje i warto być przygotowanym na wykorzystanie ruchów rotacyjnych (np. podczas rzutów), dołożenie elementów treningu skocznościowego czy kształtowania wytrzymałości.
Bo fajnie będzie wstać ze sztangą, która waży 250kg. Ale co z tego, gdy będziemy mieć problem z wejściem schodami na drugie piętro, podbiegnięciem do autobusu czy bólem kręgosłupa podczas chodu.
Usprawnianie ciała do codziennego funkcjonowania. Chodzenie, odkładanie czegoś na półkę czy podnoszenie czegoś z podłogi nie są najcięższymi czynnościami w naszym życiu.
A z jakiegoś powodu często w trakcie ich wykonywania pojawia się ból i dyskomfort.
Warto zwrócić uwagę na kształtowanie świadomości naszego podopiecznego. Trening to zazwyczaj 1 z 24h w ciągu dnia. To jak ktoś będzie dbał o siebie w czasie bez treningu ma ogromne znaczenie.
Czy terapia ruchem to coś odkrywczego?
Moim zdaniem nie. W dzisiejszych czasach bardzo łatwo zamknąć się tylko w jednym nurcie, a podczas treningów walczyć ze swoim ego. Mając na uwadze podejście ruchowe, jesteśmy w stanie wzmocnić naszego podopiecznego na wielu płaszczyznach, aby aktywność fizyczna była zdrowa i usprawniała go w codziennym funkcjonowaniu.
Autor artykułu:
Michał Tkacz
Trener personalny
Terapeuta ruchowy
Michał specjalizuje się w terapii ruchem, oferuje kompleksowe ćwiczenia i metody pracy z osobami doświadczającymi bólu, dostosowane do ich potrzeb.