CZYM JEST DIAGNOSTYKA PRZEDTRENINGOWA W PRACOWNI RUCHU?
17 października 2022DLACZEGO GOTOWE PLANY TRENINGOWE NIE DZIAŁAJĄ?
17 listopada 2022Trening siłowy dla biegaczy, czyli… ochrona przed kontuzjami
W świecie profesjonalnego i amatorskiego biegania przyjęła się mityczna zasada, że trening siłowy “zamula”. My biegacze słysząc o treningu siłowym mamy w głowie wyobrażenie podnoszenia ton żelastwa na plecach, które nie mają nic wspólnego z naszą dyscypliną. Piszę do CIEBIE BIEGACZU ten post na blogu, żebyś spojrzał trochę w inny sposób na jednostkę treningową, jaką chcę Ci przedstawić. Myślę, że po przeczytaniu tego tekstu dam do zrozumienia, jak trening siłowy może wpłynąć na Twoją dyspozycję w trakcie biegania treningów tempowych, zabaw biegowych, wybiegań, a nawet przyspieszenia.
MAM MOCNE NOGI, BO BIEGAM
Skoro tak, to dlaczego w trakcie treningu coś Cię boli? Zdarzyła Ci się bolesność Achillesa, ciągnięcie w okolicy tylnej części ud, ból w stopach, który utrzymuje się parę dni, a nawet tygodni? Jeśli choć raz odpowiedziałeś / odpowiedziałaś “TAK” to oznacza, że albo Twoja technika biegu jest nieodpowiednia, albo mięsień nie jest przygotowany na taką formę aktywności.
WYTRZYMAŁOŚĆ, SZYBKOŚĆ BIEGU
Czynnikiem determinującym szybkość biegu jest zdolność do produkowania siły mięśniowej kończyn dolnych względem podłoża podczas biegu. To znaczy: jak mocno depniesz stopą w ziemię w krótkim czasie, żeby szybciej skończyć trening. Jednostka siłowa o wysokiej intensywności (opór zewnętrzny w postaci sztangi, hantli) zwiększa fizjologiczną sztywność ścięgien. Pomaga to w szybszym rozwinięciu siły w krótszym czasie. Wyobraź sobie, że biegniesz 400 m, 5 km, półmaraton, maraton. Myślałeś kiedyś, ile kroków możesz zrobić podczas danego dystansu i że ciało przyjmuje w trakcie kontaktu nogi z podłożem 3-4 krotność masy Twojego ciała? Większa siła maksymalna mięśni zwiększa ekonomię pracy naszych układów sercowo- naczyniowych i oddechowego.
PREWENCJA URAZÓW — OCHRONA POPRZEZ WZMOCNIENIE
Najważniejsze, co chce Ci przekazać to lepiej zapobiegać niż leczyć. Zwróć uwagę, która część ciała boli i utrudnia Ci bieganie. Zgodzimy się, jeśli napiszę, że robiąc przerwę od biegania ból ustąpi, ale czy chcemy przerywać? Wyobraź sobie, że pracujesz nad tymi miejscami wzmacniając je ćwiczeniami dodatkowymi na treningu wyrównawczym. Musisz wiedzieć o treningu siłowym, że jest dodatkiem do biegania. Bardzo ważnym, który pozwoli chronić organizm przed przerwami. Pozwól specjaliście zdiagnozować przyczynę urazu i stworzeniu indywidualnego programu ćwiczeń pod daną grupę mięśni.
Źródło: „Sekrety Przygotowania Motorycznego w Sporcie” Artur Pacek, Mirek Babiarz
Mariusz Jurczyk — trener przygotowania motorycznego